סוף הוא התחלה

מה שלומכם? סביר להניח שכמוני, גם אתם עם פה פעור וחוטם זקור, ממתינים בציפייה גדולה שייפול עלינו גשם משמים. במקורות אומרים 'מעשים טובים גשמים מרובים'. יש משהו בדברים הללו… קדימה, בואו ננסה לעשות את זה.

בפעם הקודמת דיברנו על מיקרו אקלימים, זוכרים? מיקרו אקלימים הם דפוסים. זוהי השפה שבה הסביבה מדברת איתנו, וככל שנלמד להבין שפה זו, נוכל לחוש את גן העדן שאלוהים נתן לנו לעובדה ולשומרה.

 

איך נלמד לתכנן בעזרת מיקרו-אקלימים?

חשוב מאוד לזכור ולהזכיר ששם המשחק הוא מינימום עשייה, מקסימום ההתבוננות, זוכרים? דבר ראשון משיגים ערסל, מתערסלים ומתבוננים. במידה ויש לנו את מרבית המידע על אזור התכנון הכולל את שלושת סוגי האנרגיה העוברים דרך המערכת (כמו: אנשים, מים, אור), דפוסים העוברים ליד המערכת (כמו: חיות בר, זרעים המעופפים ברוח, ציפורים) ודפוסים הנמצאים בתוך המערכת (עצים או שיחים, אנשים, רכבים ועוד).

מילת המפתח בתכנון פרמקלצ'ר ויערות מאכל  על פי מיקרו אקלים בפרט היא קצוות. בקצוות קורה כל האקשן! איך זה מתקשר? בקווי ההשקה ובמפגשים בין שני אלמנטים, בין אם הם מרכיבים חיים או דוממים, קורים כל הדברים המעניינים. לדוגמה: מפגש של ים ויבשה, תרבות זו עם אחרת, אדמה עם סלע, קרן אור ופתח מערה כל אלו ואחרים יוצרים אזורים שופעים ומיוחדים.

שימו לב לקצוות של העצים, העלווה. דרך העלים והגזע העץ מתמיר CO2 ופולט חמצן לבניית גופו. פירותיו ופרחיו נמצאים בקצוות שם ייפגשו עם שרותי הטיוח (אויבים טבעיים – כמובן טובים). בדיוק בצד השני בקצות השורשים, יונק העץ חומרי הזנה ונוזלים, פולט חומצות לקרקע המאפשרות תיחוח וחדירה נוחה אל תוך האדמה, מדהים.

אנחנו בתור מתכננים מקבלים השראה מהטבע ויוצרים נישות, יציאות וכניסות, חלונות, גינות דרך יישום תבנית קצוות זו. בפרמקלצ'ר זה נקרא הרחבת הקצוות, כלומר, הגדלת שטח הפנים של אלמנטים עם הסביבה. ויותר מזה, בפרמקלצ'ר אנו מרחיבים את הקצות בין האדם והסביבה, כמה יפה!!!!

התבוננות על הגדר של השכן תחשוף בפנינו שפע של קצוות הנוצרים כתוצאה מצומת מנוחה לציפור מלשלשת ומזמרת, מים ניגרים וטל נקטף, חומרי תזונה נסחפים ונבלמים בתחתית. אותו דבר על סלע, ולאורך הבניין ממול.

חוויה מקומית חזקה מאוד אני חווה בירידות מירושלים לים המלח. ניתן לראות גבול ברור של חורש ארצישראלי המשתנה עם אפקט ההר ונפגש עם האקלים המדברי המזמן צמחיה יובשנית, הכוללת בין היתר: שיטות, אשלים ורתמים. זהו אזור קסום שופע מכל הבחינות, חי, צומח או דומם (גשו להתבונן). הפרדוכסליות באזור זה שהוא מפגש קצוות של תרבויות מקומיות עתיקות (יהודים וערבים) שתרם הבנו את ההזדמנות החבויה שם  ופריצת הדרך שיכולה להתממש בחיים במפגש מסוג זה (יש לנו עוד מה ללמוד).

אז יש לנו הרבה עבודה חשובה: השפע קיים, צריך רק להרכיב את המשקפים הנכונות. שפרו עמדות עם אלמנטים, הרחיבו את הקצוות של עולמכם וחלומכם, בין אם זה לתת עוגה לשכן, לחבק את החבר או האישה, להכניס אלמנט פונקציונלי לבית המעשיר את סביבתו ובטח שלנטוע עץ .

דוגמאות להרחבת קצוות:

מנבטה בחלון המטבח

יצירת נישות בגינה (מלכודות סחף)

פתיחת שער \יצירת שער

הגדלת שטח פנים ע"י נטיעת עצי תועלת

יצירת גינת תבלין ומזון בפתח הבית

שימוש במיקום היחסי לטובת פונקציונליות של היער

יש לכם עוד דוגמאות?

הנה כמה משלי:

המרכיב – שביל הליכה מעוגל

התפוקות – יוצר מלכודת סחף שנתחמת בצמחי מרפא וגן ירק. יכול להיות חלק נופי בגן, ניקוז טוב למים.

איפה הרחבת הקצוות – ירקות הנשתלים בצידי השביל מתוחזקים ונקטפים במהלך ההליכה לבית ומועברים למטבח (הרחבת הקצוות של הגינה). כמובן, שאריות מזון מוחזרות בצורת קומפוסט לגן.

 

 

 

המרכיב – מסלעות ותבלינים

התפוקות – יצרני לחות, צל מקומי וחיפוי קרקע נפלא, כמובן, זימון אויבים טבעיים (אכתוב על זה בהמשך).

איפה הרחבת הקצוות – עודפים של תבלינים יכולים להרחיב את הקצוות של הפרנסה במכירה או החלפה. מיועדים לייצור שמנים, תכשירים להרחקת אויבים טבעיים, שימור מזון ועוד.

 

המרכיב- צמחים גודלים לגובה (לואיזה)

התפוקות – כמות גדולה של מזון על שטח קטן, סוכת מרגוע, שוברי רוח, עודפים גדולים מאוד של מזון למשפחה וחברים.

איפה הרחבת הקצוות – סוכות ,סוככים יכולים להוות הרחבת הקצוות לבית ולאירוח, אלמנטים נופיים אלו נצפים מהבית ונותנים תחושה נעימה ומקרבת לחוץ.