אגרואקולוגיה

 

אגרואקולוגיה היא שיטת עבודה חקלאית המשלבת ידע מתחום האגרונומיה, אנטומולוגיה, כלכלה, אקולוגיה ופרמרלצ'ר. השיטה מאפשרת לנו להתמודד עם סוגיות סביבתיות בגישה רב-תחומית המתבססת על עקרונות אקולוגיים. על פי שיטה זו, החקלאי מעצב את חלקת השדה כך שיחסי הגומלין בין הגורמים הביוטיים והא-ביוטיים במערכות החקלאיות ישתלבו עד לרמת הדדיות המביאה למערכת מאוזנת, טבעית ובריאה.

החזון באגרואקולוגיה הוא ליצור אדמה פוריה ותוצרים אורגניים (כגון קומפוסט, האבקה).

אגרואקולוגיה שמה דגש גם על יחסים בין- אישיים, הקרקע, הצמחים, החרקים, והאקלים ולא רק לתוצאות היבול (כמו בגידול המונוקולטורה= שיטת עיבוד מודרנית המתבססת על גידול זן אחד בלבד בקנה מידה גדול תוך שימוש בהדברה רעילה).

האגרואקולוגים מציעים לעצב שטחים בצורה רבגונית (שלוב בע"ח כגון פרפרים, צפורים, דגים, חיות בית ובר)לצד צמחים שיכולים לספק להם מזון ובית (עצים,עשבונים ושיחים) ועל ידי כך ליצור יציבות ביולוגית . הגברת יחסי הגומלין, היצמדות לאקלימים הנכונים ותזמוני העונות, צמצום השימוש בחומרים כימיים והורמונים, תיצור לנו מערכת איתנה, בריאה וברת-קיימה.

לאגרואקולוגיה יש גם צד סוציולוגי והוא המפגש בין אנשים מתחומים שונים ושיתופי פעולה, כגון אנשי חינוך הכוונים למוסר עבודה, קהילה המעוניינת ליצור לעצמה קואופרטיב מזון אורגני ושיחרור מרעלים, אנשים המעוניינים ליצור לעצמם חלקת אדמה אותה יעבדו וזו תספק להם "מזון לנפש" על ידי הרוגע בחיבור לאמא אדמה.

השיטה נועדה לא רק אנשים עם תואר אוניברסיטי, אלא גם חקלאים "פשוטים" שלמדו באוניברסיטה של החיים. כל אחד מוסיף ותורם מהידע שלו, והתוצאות של שיתופי הפעולה האלה הן גדולות ורבות. לכן שיטה זו הדוגלת ביחסים בין מרכיבים מתאימה לכל אדם בכל מקום…0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *