גינה אקולוגית

גינת תבלינים או גינת ירק, במרפסת או בערוגת הגינה. מה חשוב לדעת בכדי לייצר גינה אקולוגית חלומית המספקת צמחי מרפא ומאכל: אדמה, מים והרבה אהבה.

"הדואג לשנה זורע חיטה, הדואג לשנים נוטע עצים, הדואג לדורות מחנך בני אדם." יאנוש קורצ'אק.

על פי הפרמקלצ'ר, הגינה האקולוגית מהווה נתח חשוב ועיקרי במעגל 1 הקרוב לדלת המטבח, רמת תחזוקה יומיומית, קרבה למאגרי מים ובקיצור מינימום אנרגיה ומקסימום תוצרת על מנת שנוכל לחיות באופן בריא ומעשי. כדי להצליח בהקמה ובתחזוקת הגינה חשוב מאוד להתייחס אליה כאל מערכת חיה, נושמת, פולטת ומקבלת. דוגמאות יפות ניתן למצוא במעגלי 5 (שטחי בר). שם, בשדות הפתוחים וביערות, נרקמים השילובים ושיתופי הפעולה הנכונים ונוצרים מיקרו אקלימים. כמובן, שלהתבונן בגינות מוצלחות ללא רעלים, יהיה צעד נוסף חשוב בדרך לעשייה.

אדמה

תעודת הביטוח לגינה היא אדמה, אדמה בריאה ומאוזנת, עם כמות גבוהה של חומר אורגני (קומפוסט), מתוחחת היטב (שכבה עליונה: 15-30 ס"מ) ומחופה בחומר אורגני יבש (עלים, רסק יער). מומלץ להוסיף קומפוסט (עדיף הומוס) לאורך כל תקופת הגידול בעיקר בהתחלה.
אבטחה

חשוב מאוד לערב בגן שרותי אבטחה (אויבים טבעיים), לדוגמה: תרנגולות (במעגל 2), תנשמות, עכברי שדה, צפרדעים וכל חייל משמר אחר שיכול לעזור בתיחוח הקרקע, האבקה ושמירה על איזון ביולוגי. על מנת לזמן אויבים טבעיים מומלץ להכין קן לתנשמת או לבז. אפשר לבנות קופסה קטנה לקיפוד, להכין גדרות ומחיצות לציפורים קטנות ולהקים ברכת מים לצפרדע ודגים.  בקישור זה יש הוראות הפעלה לבניית בתים לאויבים טבעיים.

מערך האבטחה של הצמחייה

הצמחייה שנשתול תזמן אויבים טבעיים אף היא: פרחים כתומים מזמנים צופיות, פרחים סגולים מזמנים צרעות, צבעונים מזמנים ציפורים זעירות, כמובן גם פירות וטעמים משנים את האווירה ומזמנים חברים רבים להילולה. זכרו, על מנת ליצור גינה אקולוגית אנו חייבים ליצור שילוב ושיתוף פעולה של כל הגורמים, בין עם חיים או דוממים. לדוגמה: לצד סלע גדול בו מסתתר מכרסם, יהיה עץ נשיר לטיפוס חתולים ומעליו שרים הדרורים– עצמו עיניים דמיינו זאת. עוד דבר שכדאי לשלב היא גינת בושם, צמחי בושם מספקת ריחות נהדרים, רב הצמחים משמשים למרפא ומאכל, חלקם ישמש גם כדוחה/מזמן חרקים טבעי.
מבחינת צמחיה חשוב לדעת לסדר גילדות או צמחים חברים, כאלו שידעו לשתף פעולה יותר מלהוות תחרות. יהיו לנו חד שנתיים (צומחים לעונה אחת בלבד), לצד רב שנתיים (חיים כל השנה). חשוב שאחד יעשה צל ואחד יקשור חנקן, אחד יתחח את הקרקע ואחד יחפה אותה. עיקרון מנחה בגינה הוא הרב גוניות: משפחות, גדלים, סוגים, צבעים, ריחות, מיקומים וצורות.
הגינה האהובה ביותר על שוחרי האקולוגיה היא כמובן הגינה האכילה. מעבר לפרודוקטיביות שלה יש בה גם צד חינוכי וערכי לילדינו. המלפפון לא מגיע מהסופרמרקט אלא מהגן לצד הבית ויש עוד הרבה סוגים של ירקות מלבדו! על מנת להצליח בגידול מזון חשוב לזכור: צמחים צריכים "ממא" – מים, מיקרו אקלים ואהבה.

מיקרו אקלימים

יש צמחים שגדלים בקיץ ויש שגדלים בחורף. האם אני יכול לשתול צמח שלא בעונתו? האם יש לי במעגל 1 מיקרו אקלים ייחודי לקיץ? מיקרו אקלים מתייחס לכל האנרגיות והיסודות בגינה (ראה מיקרו אקלימים). יש צמחים, בעיקר חורפיים, שעדיף להנביט במנבטה ויש צמחים, בעיקר קיציים, שמומלץ לשתול ישירות בקרקע.

מים

ירקות וצמחי מזון צורכים כמות גבוהה של מים ונחשבים מפונקים. מי גשם מצוינים להשקיה בחורף ובסך הכל יש לנו חורף די מרשים השנה. בקיץ עלינו להשקות ירקות כל יום ל-10 דקות. עצים מומלץ להשקות כפעמיים בשבוע.

אהבה

נשמע לא שייך, אך ממחקרים אישיים שערכתי בעשרות מקומות, גיליתי, כי ההצלחה הגדולה ביותר בגידול מזון הייתה במוסדות חינוך, מקום בו ילדים היו במגע עם הצמחים. כנראה שצמחים יכולים לחוש שמחת חיים .J

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *