התודעה של הצמחים – קבלה ובוטניקה חדשנית.

  מאמר חדש:    
עצית שפגשתי בג'ונגל בגואטמלה
עצית חטובה שפגשתי בג'ונגל בגואטמלה
———————ועוד אחת משם
גם זו מגואטמלה, אבל היא כבר משמשת כמקום קדוש ונותנים לה מנחות של פרחים.
————————-


ציור מכתבי יד של אילן הספירות
———————–


Mother Tree
————————-

————

חשבתם פעם על המציאות המופלאה הזושלצמחים רבים כל כך יש חומרים שמתאימים באופן ספציפי לקולטנים שיש לנו במח ויכולים לכן לרפא את גופנו, את נפשנו, ואף לשגר את התודעה שלנו למחוזות רחוקים?

אנחנו לוקחים זאת בדרך כלל כדבר המובן מאליו: עולם הצומח מלא בחומרי רפואה שיכולים לשמש את האדם לרפואת מחלות גופניות, נפשיות ואף להרחבת התודעה, לראיית חזיונות ולחוויות מיסטיות מופלאות! כשאני חושב על כך אני תמיד נדהם. בעיני מדובר כאן על סוג של קשר שקיים בין המח האנושי לממלכת הצמחים.
האם הבמאית הגדולה סידרה את המציאות בה אנו חיים כך שסביב האדם תהיה ממלכה שלמה של צמחים, שכל אחד מהם מכיל תמצית מדהימה, האחת יכולה לנקות אותו מטפילים והאחרת יכולה לעורר אותו מינית? האחת יכולה להלחם בחידקים והאחרת יכולה לפקוח לו את התודעה? האחת תחזק את עיניו והאחרת תפתח את לבבו עד שיתמוסס באהבה ליקום כולו?
בעיני זהו פלא גדול שאנחנו חיים בתוכו יום יום מבלי לתת עליו את הדעת. לקראת חודש שבט והירח המלא שלו, בו מתעוררת ממלכת הצומח של ארץ ישראל לתחיה מתרדמת החורף (הסיבה בגללה קבעו בזמן הזה את ט"ו Bשבט כ"ראש השנה לאילנות") אני רוצה להאיר כמה נקודות בקשר המופלא שבין הצמחים לכוכבים, לקוסמוס ולמח האנושי.

ספר הזוהר מלא באזכורים על כוחות הרפואה אשר בצמחים. לטענת הזוהר לכל עשב ולכל צמח יש סגולות מיוחדות, אשר את רובן אנחנו פשוט עוד לא יודעים. חז"ל טענו כבר כי לכל עשב יש מלאך, כלומר כח רוחני, שאחראי על צמיחתו:
"בר סירא אמר: אלוה העלה סמים מן הארץ בהם הרופא מרפא את המכה ובהם הרוקח מרקח את המרקחת. אמר רבי סימון: אין לך כל עשב ועשב שאין לו מזל* ברקיע שמכה אותו ואומר לו גדל" (מדרש בראשית רבה, י, ו'. *בגרסאות מקבילות של המדרש וכן בספר הזוהר כתוב 'מלאך' במקום 'מזל', אך רבי צדוק הכהן מלובלין בספרו 'שיחת מלאכי השרת פרק ד', מסביר שהיינו הך).

פעמים רבות ישנו ידע עמוק שמסתתר בחכמת הנסתר של תרבויות שונות, כולל זו הקבלית כמובן. והנה מה שאני רוצה להרהר אתכם יחד:

הידעתם שהבוטניקה החדשנית מגלה כי העצים לא מתחרים זה עם זה אלא למעשה מקיימים שיתופי פעולה ביניהם?הידעתם שבכל יער יש את העצים העתיקים שנקראים בפי החוקרים כיום MOTHER TREE  שרשת השורשים שלהם מחוברת דרך גשרים מסועפים של פטריות אל כל עצי היער מכל הסוגים? מדענים גילו שהעץ-האם אוגרת מידע רב בתוכה על מחלות וכיצד להמנע מהן, ודואגת להעביר את המידע הזה לכל עצי היער. לפני שהיא קורסת היא מעבירה את כל המידע לדור הבא. חלק מהאסון הגדול של כריתת היערות המודרנית מתבטא בכך שהכורתים כרתו את העצים הללו שהכילו מידע חיוני עבור היער כולו ולא אפשרו להם להעביר את המידע שנצבר כנראה במהלך מליוני שנים לדור הבא.

ראו סרטון קצר על המדענית בבריטיש-קולומביה, שחוקרת את הדברכאן' בקישור הזה:https://www.youtube.com/watch?v=-8SORM4dYG8

סרט מדעי אחר, מרתק ממש. מצביע על קיומם של חיי חברה מורכבים מאד בממלכת הצמחים. מסתבר שהצמחים קוראים לעזרה (לחרקים שיכולים לאכול את הטפילים שתקפו אותם), מעבירים ביניהם אינפורמציה, מקיימים חיי קהילה, ואפילו מגדלים את הצאצאים שלהם (!). מסתבר ממחקרים חדשניים שהצמחים יכולים לזהות את קרובי משפחתם וכתוצאה מכך נמנעים מלהתחרות איתם על מקורות מזון.
ראו על כך את הסרט המרתק הזה:https://www.youtube.com/watch?v=rrG-42uCDj4

בסוף הסרט תוהה המדען שמלווה את הסרט כיצד מעבדים הצמחים את כל המידע הזה וכיצד הם מחליטים את ההחלטות שלהם בהעדר מערכת עצבים או מח? הוא טוען כי הדבר נשגב מבינתנו. אותו מדען טוען שככל הנראה יש לצמחים איזושהי מערכת מקבילה למה שאצל בעלי החיים עושים המח ומערכת העצבים, אך אנחנו, כדבריו "לא יודעים מה לחפש ואיפה לחפש את זה".

אז אני רוצה להעלות סברה מסויימת על בסיס התורה הקבלית האיזוטרית: האם יתכן שמערכת עיבוד המידע של הצמחים איננה פיזית? האם יתכן שיגלו אותה כאשר ימצאו דרך לחקור את המרחב האסטראלי של הצמחים? היתכן שבאמת לא מצאו אותה עדיין, פשוט כי מחפשים רק במרחב הפיזי-כימי (החשוב מאד כמובן) אך לא הרחיבו את המחקר עדיין למרחבים שלעת עתה רק התורות האזוטריות מעיזות לדבר עליו? מרחב התודעה ומולטי-הקשרים של הבריאה כולה?
הזוהר למשל טוען במקומות רבים שהצמחים מקבלים למעשה שפע רוחני מהכוכבים: "והכוכבים הממונים על הארץ כולם שולטים ומגדלים צמחים ואילנות, והעולם מתרבה מהם.." (זוהר חלק א, לדא בתרגום לעברית). ובמקום אחר בזוהר נראה שהכוכבים הללו הם למעשה התגלמות של ה"מלאכים" או הכוחות הרוחניים העליונים: "כל העשבים שבארץ, הממונים עליהם גדולים ועוצמתיים בשמים, לכל אחד ואחד רז יחודי, ממש כמו בעולם העליון". (זוהר חלק ב טוב).

ידוע לנו כי בעולם הפגאני הכוכבים נחשבו כאלים, יופיטר, ונוס וכדומה הם שמות של אלים ואלות אך גם שמות של פלנטות שמגלמות את התדר התודעתי שמזוהה עם אותם אלים ואלות. בעולם היהודי "הורדו" האלים של העולם הפגאני למעמד של מלאכים (ראו רמב"ן על בראשית), כדי להדגיש שאל יש רק אחד, ושאר הכוחות של הבריאה, שהיהודים המיסטיים לא הכחישו את קיומם, קיימים אכן, אך הם כוחות נבראים על ידי הבורא האחד, לכן קראו להם "מלאכים", למרות שבעולם הפגאני קראו להם אלים. אבל זה עניין טרמינולוגי. מה שחשוב הוא דווקא ההסכמה היהודית-פגאנית על קיומם והשפעתם של כוחות רוחניים עליונים, הקשורים גם למערכות הכוכבים, על עולם הצומח, ועל הסגולות הרפואיות שלו.
ההצעה שלי למדענים פתוחי הדעת היא לחפש את מערכת עיבוד המידע של הצמחים ברבדים פחות פיזיים. אולי למשל באורה שסביב הצמח?
ולמדענים שדעתם לא פתוחה מספיק כדי לעבד את המידע הזה… אני מציע לקחת קצת עצה מהצמחים. כי חלק מידידנו הצמחים ממש יודעים כיצד לעזור לבני האדם להרחיב את התודעה שלהם. כך למשל צמח הקנביס ("קנה-בשם" בלשון התורה), שמתחיל כיום לקבל רב-לגיטימציה בזכות סגולתו לשכך כאבים טוב יותר מכל בחומרים הכימיים המתחרים. או קקטוס שנמצא ברבות מהגינות שלנו, וידוע בדרום אמריקה בשם סן-פדרו, שעושה נפלאות עם התודעה האנושית. או עץ בשם סספרסשמצוי לרוב בצפון אמריקה ונהגו בעבר להכין ממנו משקאות קלים, אשר תמצית שלו מקבילה למעשה לחומר הכימי הנקראMDMA  הידוע גם בכינויו "סם האהבה" כי הוא פותח את הלב, משחרר מחסומים של אגו מתגונן, ומדגיש בפני מי שזכה לקבל ממנו את המסר האצור בתוכו על הקשרים המורכבים בהם קשורים כל יצורי הבריאה הזו, שלמעשה היא כמו אורגניזם אחד גדול, חי, חכם, מרתק, אוהב, ומיסתורי, שאנחנו, כן גם אנחנו, רק חלק ממנו.

מאמרים נוספים שלי על טו בשבט, החכמה של העצים, ואלמנטים פגאניים אחרים בחגי ישראל תוכלו למצוא באתר שלנו, כמו גם בספרי שיצא לאור לא מזמן – חגיגה.

 

1 תגובה
 1. משה מזרחי
  משה מזרחי אומר:

  הקבלה מסבירה כי לצמחים יש חלק רוחני הנקרא נפש צומחת (לעומת דומם שיש לו רק נפש דוממת) ולכן הצמחים אינם מסוגלים לנוע ממקומם אך מסוגלים לגדול, לצמוח ולהתרחב, לעומתם לבעלי החיים יש עוד חלק נפש הנקרא חיה (מלבד נפש דוממת ונפש צומחת ועוד חלקים רוחניים הנקראים רוח) והיא הנותנת להם היכולת לנוע ממקומם, ולבני אדם יש עוד חלק נפש הנקרא יחידה (מלבד נפש דוממת, נפש צומחת ונפש חיה וחלקי הרוח) הנותנת לאדם את מסוגלות הדיבור, ולאדם היהודי יש גם נשמה (לעומתו לאדם גוי אין נשמה) והיא עושה את האדם היהודי למעולה שבבריאה, ותפיסה זו כמובן לא נחשבת לגזענות מכיוון שכל אדם יכול להיות יהודי. דהיינו, גוי יכול להיות יהודי אם יקבל עליו את התורה והמצוות ולעומת זאת יהודי אם כופר אינו יכול לוותר או לעזוב את יהדותו מכיוון שנולד יהודי וכך היא המהות שלו וגם אם יחליט להתנצר או להתאסלם או גרוע מכך להפוך בודהיסט או אתאיסט וכד', תמיד ישאר יהודי מכיוון שאינו יכול לוותר על הנשמה הנמצאת בו מרגע היוולדו.
  ולעניין הצמחים ולמרחב שבין החומר לרוח, אמת, לצמחים יש מלאכים שהם הכוחות העליונים הממונים עליהם וכמוהם גם לאדם יש מלאכים הממונים עליו שכתוב "אין אדם נוקף אצבע למטה אם לא מכריזין עליו מלמעלה" כלומר שכל הכוח של האדם נובע ומוחלט מלמעלה ואדם לא יכול להניע אצבע אם לא הסכימו על זה והחליטו הכוחות עליונים שיזיז את אצבעו וכוחות אלו הם נותנים לו היכולת לפעול לזוז ולנוע וכך כמובן כל הבריאה (כולל החלק הדומם) בעצם תלויה בכוחות עליונים המניעים את הבריאה לפי החלטתם. הכח היחיד שניתן לאדם זה הרצון, ולאדם יש יכולת לבחור ברצונו כיצד לפעול וכך משפיעים עליו הכוחות מלמעלה אם מסכימים לרצונו.

  הוברר גם מבחינה טבעית שיש לצמחים יכולת לשמוע ולהרגיש (אמנם אין להם את יכולת הראיה או הרחה) ומן הסתם, מסברה, יש להם גם יכולת לטעום (צ"ל), וכתוב שכשנגדע עץ קולו נשמע מסוף העולם ועד סופו ומכאן יש להם יכולת השמעת קול\צליל וזה אינו נקרא דיבור. צורת התקשורת של הצמחיה שונה מצורת תקשורת של בני-אדם והיא מסתכמת בתקשורת כימית. השמעת הצלילים ע"י הצמחיה נועדה לתקשורת עם כוחות עליונים הממונים עליהם (צ"ל) והכוונה היא שרוח נושבת בענפים של עץ או בעלים של צמחיה זוהי השמעת הצליל או ה"שפה" איתה הם מתקשרים עם כוחות רוחניים הנמצאים סביבם (צ"ל). האאורה או ההילה של הצמחים היא בעצם הכח הרוחני הנמצא בהם דהיינו הנפש הדוממת והנפש צומחת. ידוע שגם לאבנים ישנה יכולת להשפיע על הסביבה באמצעות הכוחות הרוחניים שנמצאים בהם אפילו שזה הכח הנמוך ביותר בבריאה דהיינו נפש דוממת יש לה כוחות להשפיע על כל הנמצא סביבה וד"ל

  הגב

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *