מיקרו אקלים

מה ניתן ללמוד על מיקרו אקלימים במבט על מדרונות מדבריים אלו?

מה ניתן ללמוד על מרחב זה ובו אקלים מרכזי אחד וכן מיקרו-אקלימים נוספים?

 


מיקרו אקלים הוא שינוי קטן אך משמעותי בטמפרטורה, בלחות, במשב הרוחות, בקרקע, בצמחיה, ובחי. שינויים אלו עשויים להתחולל בנקודות המפגש של אור וצל, מבנה ועץ במיקרו וגם במקרו מפגש בין שפלה להר,בין הר לבקעה . ניתן למנף מיקרו אקלימים לטובת חסכון באנרגיה, צמצום פסולת, גידול מזון מוצלח וקידום סביבה נוחה ומתחשבת.

פרמקלצ'ר היא שיטת תכנון המקיימת דו שיח מתמשך עם הטבע תוך זיהוי תבניות, הבנתן ויישומן במקומות הנכונים.

אנו יוצאים מנקודת הנחה שתבנית היא תוצר דפוס המתרחש באופן סיסטמתי לאורך זמן. לכן ניתן לזהות אותו על ידי התבוננות בתופעות הטבע . בהמשך נראה כי הדפוסים משקפים את תבנית הטבע- באמצעות הדפוסים נבין את התבנית הספציפית שמתאימה לשטח הרלוונטי עליו אנו עובדים .נשמע מעניין?

אז קדימה לעבודה….

למה מיקרו-אקלים

דפוסים הם איתני הטבע. עצם קיומן של תופעות אלו, לאורך תקופה ארוכה נותנת לנו השראה לתכנון פרמקלצ'ר. את כמות המשקעים, הרוחות והתנהגות השמש אין אפשרות תמיד לחזות (על אף הבטחות החזאי). על כן בפרמקלצ'ר ננסה לחקור את הדפוסים שבאמצעותם ניצור סביבות מקיימות. כך נוכל, אנו המתכננים, לייבא אותם למערכת המתוכננת ולהבטיח שתהיה מקיימת.

מהו מיקרו אקלים? דמיינו לרגע, חודש יולי, שעת צהריים לוהטת, צריך להסתובב בגינה לתקן פיצוץ בצנרת (פיקוח נפש, לא כך?). הולכים לברז הראשי מתחת לעץ הזית ופתאום…הקלה. רוח נעימה בעורף, והחום יורד ברגע. הגענו למקום עם מיקרו אקלים (אקלים קטן) שבו השתנה מזג האוויר בגלל אלמנט חי צומח או דומם. דוגמאות נוספות מהקיץ: רוח קרירה בתוך אפיק נחל אכזב (נשמע מוכר? רוחות וטרמיקות במקום חשוף, גלי חום הבוקעים מקירות בית בשעת הלילה ורוח יחודית זורמת בין שני בנינים במרכז תל אביב- תעלת אויר). נוכל ליצור מיקרו אקלים כזה בעזרת אלמנטים חיים, דוממים וצומחים, בסביבה בנויה, חקלאית, ופינות ישיבה.

הדרך לתכנן באמצעות אקלימים קטנים עוברת דרך מחקר של אקלימים גדולים:

מתודולוגיה לשימוש והבחנה במיקרו-אקלימים.

טבלת מיקרו אקלימים מאפשרת להבין את שטח התכנון בהגדרה, דבר שלא נגלה לעין ללא מחקר ואימון של המחשבה. אין מה לחכות, התחילו לגלות.

התהליך שאתם עושים עכשיו היה מובן מאליו בתרביות האדמה בשל הקשר החזק של האדם לאדמה- האדם ידע להריח, לחוש, לראות את הסודות החבויים בטבע ולהשתמש בהם לבניה, חינוך, רפואה ותחומים נוספים.

במשך מאות ואלפי שנים הוא בנה מערות לקירור מבנים, נטע בסמוך עצים להצללה, גינן וקטף את פרי עמלו וזאת מבלי ליצר פסולות וזוהמה לדורות הבאים.

דרך מיקרו האקלימים אנחנו יכולים להתחבר לתהליך.

בטבלה תמצאו אנרגיות המשפיעות על הגאיה וזורמות דרכה בכמה צורות (דרך, מלפנים וליד). אם תחקרו אותם תוכלו לראות את המפגשים בנקודות אלו ואת האקלימים הקטנים.

מיקרו אקלימים נוצרים בעקבות מפגשי קצוות לדוגמה שמש וצל, יבשה וים, אבן ואדמה, עץ ובית, שפלה והר ואפילו נוכחות של אדם ליד הטבע. כל מפגש שכזה מיצר אקלים קטן. טבלת מיקרו האקלימים מאפשרת לערוך מחקר מקומי ולתכנן בהתאם.

אם תכתבו את הנתונים שתאספו (בצורת שרטוט, או כל צורה אחרת מועדפת) צוכלו לחבר את הראיות ולתכנן בצורה קשובה יותר. ניתן לומר שבפרמקלצ'ר מרחיבים את שטח המפגש (מפגש הקצוות) בין האדם וסביבתו,

שלכם יהונתן תפוחי

3 תגובות
 1. בתיה
  בתיה אומר:

  בטבלת האנרגיות (אנרגיות בר?) – רוח, מים, שמש, צומח, אנוש – האם הצומח הוא טבעי בהכרח או כל המצוי בשטח
  (שאצלי הוא לא טבעי בעליל)?

  בתודה ובברכת שבוע טוב,

  הגב
  • יהונתן תפוחי
   יהונתן תפוחי אומר:

   שלום

   מבחינתנו כל מרכיב אשר יש לו יכולת השפעה על הסביבה הוא אנרגיה, גם אם הוא לא קשור ישירות ל"בר".

   לדוגמה: גינת צמחי נוי על עדן החלון, נושמת פולטת, היא גם מייצרת לחות ומזמנת יצורים קטנים.
   למרות שבסה"כ מדובר בצמחים טרופים נאמר חסרי חשיבות.

   חשוב לציין זאת אם אותו מרכיב נמצא בשטח התכנון.
   חשוב לבדוק את הרלוונטיות של אותו מרכיב ע"י בדיקה של תשומות ותפוקות.
   יהונתן

   הגב
 2. יהונתן
  יהונתן אומר:

  הי בתיה ,
  הכוונה בצומח לכול צמח,פרח,עץ,נבג(פטריות,אצות וגם חיידקים)מדשאה נוי וכו,גם עם כול אילו ואחרים במעגלים רחוקים יותר ממרחב התכנון.
  בהתייחסות לצומח ניתן גם להכניס את החלק של החי(פרוקי רגלים,בעלי כנף ופרפרים,חתולים ויונקים אחרים).
  חג שמח
  יהונתן

  הגב

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *