תכנון לעצמאות

פרמקלצ'ר – מערכות של עצמאות

בפרמקלצ'ר מאמינים במערכות עצמאיות, בלתי תלויות, אז הנה כמה רעיונות ליישום לקראת שבוע הבא ובו יום העצמאות ויום כדור הארץ. 

יום כדור הארץ הוא יום חשוב והכרחי, ממש כמו שאר הימים שמדברים על צדק חברתי, יום ללא עישון, יום ללא קניות… לעיתים אני מרגיש כי דווקא לאור קיומם של ימים אלה אנו מפספסים את החשיבות של הערכים הללו ביום-יום ובעצם מקיימים אורח חיים המתעלם מהם.

אולי עדיף שבמקום יום ללא קניות היינו באמת חיים יותר בצניעות וקונים הרבה פחות לאורך כל השנה. אולי במקום בגד חדש- משהו משומש, אולי במקום מתנה תוצרת סין נעניק עץ, תבשיל, טיפול מפנק או כל דבר שלא דורש מאיתנו ומכביד על סביבתנו.

הפרמקלצ'ר היא שיטה מעשית המציעה מגוון דרכים טובות לנהל מציאות אקולוגית, חשוב שכל אחד ואחת יבחר/תבחר את הדרכים המתאימות לו ולה. היופי בשיטת התכנון הזו שאנחנו מתאימים רוח מקומית מתונה לכל אוירה ודרך חיים. אחת הדרכים הטובות לשמור על כדור הארץ ברמה יומיומית היא לתכנן מערכות שיהיה עצמאיות, כלומר שיפעלו במינימום אנרגיה ומקסימום תוצרת.  

דרכים ליצור מערכות עצמאיות: 

  • עצמאות כלכלית: פרנסה – צרו מקור פרנסה ראשי או נוסף מתחביבים, מתוצרת ידינו, מיבול גינתנו וכו'. החיים הללו נועדו גם כדי להגשים חלומות מקצועיים, בלו זמן מה במחשבה על הגשמת החלום הפרטי שלכם וראו כי זה מביא טוב לכולם.
  • הקטנת התלות במים: גינה- התמקדו בצמחים רב שנתיים ובעיקר בעצים, הציבו מערכות מים אפורים פשוטות בכל גן, הכינו קומפוסט.
  • עצמאות מהתאגידים: תמיכה ביזמות בקנה מידה מקומי: עזרה לקהילה המקומית בניהול משברים והצלחות בעסקים (סבסוד מערכות טיהור מים לחקלאים מקומיים \ זעירים על יד טיהור המים של הישובים באזורים חקלאים).
  • עצמאות אישית לילדינו: חינוך- תרגול התלמידים בדרכים חוויתיות: ערכי ניהול עצמאי. עידוד ילדים מצעירותם לעשות מעשים טובים לדאוג לעצמם ולסביבה, חינוך לנער על פי דרכו.
  • עצמאות מהחשמל: בנייה- יצירת מערכות פסיביות שאינן תלויות בחשמל (תנורים סולארים, תאורה טבעית, אוורור, בניה אקלימית).
  • עצמאות מחשבתית קוסמית: נתבונן בעצמנו כל יום מחדש ונשאל האם אני יכול ללמוד מהעולם איך להיות חופשי ומאושר.

בברכת עצמאות ויצירת מציאות אקולוגית מחודשת.

4 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *