פרמקלצ'ר כדרך חיים

השם פרמקלצ'ר, פירושו חקלאות מקיימת, או חקלאות בת קיימא. והרעיון – למצוא דרכים להיות יעילים יותר, יצרניים יותר, להרוויח יותר, תוך בזבוז מופחת של האנרגיות שלנו, הכספים, השטח, והמשאבים.

פרמקלצ'ר לוקחת אותנו למסע אל האמיתות הבסיסיות ביותר של חיים, צמיחה וארגון, ומתחילה בדיוק במקום בו אנחנו נמצאים כרגע; אחד היתרונות הבולטים של פרמקלצ'ר, הוא שהיא אינה מצפה מאיתנו להיות בעיר / בכפר / בסביבה כזו או אחרת, אלא היא תיתן לכל אחד מאיתנו כלים למימוש איכותי ויעיל יותר של המשאבים שלנו, בדיוק איפה שאנחנו.

פרמקלצ'ר – מקור הרעיון והתאורייה

על אף שברור כי פרמקלצ'ר פותחה בו זמנית במקורות רבים, נהוג לייחס את הרעיון לאקולוגים דייויד הולמגרן וביל מוליסון, אוסטרלים שהפיצו לראשונה בדפוס את רעיונות הפרמקלצ'ר, בספרם permaculture one שהתפרסם באוסטרליה בסוף שנות השבעים (1978). דייויד וביל תכננו על פי עקרונות הפרמקלצ'ר לא רק גינות הוליסטיות ויעילות, אלא גם בתים, עסקים, מרחבי מחיה, חברות וקהילות, ועוד.

עקרונות הפרמקלצ'ר של ביל ומוליסון זכו להצלחה רבה ולהכרה נרחבת, ועד סוף שנות השמונים כבר לימד הצמד במעל שמונים מדינות ברחבי העולם.

שלושת העקרונות הבסיסיים של פרמקלצ'ר

פרמקלצ'ר היא דרך חיים מעשית מאוד, אשר בה כל הנחיה נגזרת משלושה עקרונות עליונים, ואלה הם:

  1. דאגה לאדמה – פרמקלצ'ר תקטין את דריסת הרגל של בני האדם ואת הנזק והבזבוז של המשאבים הטבעיים של האדמה על ידי בני האדם. תכנון ומחיה על פי עקרונות הפרמקלצ'ר הם ידידותיים לסביבה, מכבדים את צרכי האדמה, ולא מכלים את משאביה.
  2. דאגה לבני האדם – פרמקלצ'ר פיתחה שיטות ברות קיימא לשיפור איכות האוויר, המים, המזון, והחיים של בני אדם באשר הם. דרך אימוץ שיטת הפרמקלצ'ר כדרך חיים, אמור כל אדם בתוך סביבת המחיה הטבעית שלו, להשיג איכות חיים רבה יותר דרך שמירה על הקיים ועבודה הרמונית עם האדמה למיקסום יכולתה.
  3. הגבלת הצריכה וחלוקת עודפים – פרמקלצ'ר עובדת מצויין בקהילות, וממליצה לכל אדם להשתמש במה שנחוץ לו ובשאר לאפשר עזרה ושיפור החיים של הסובבים אותו. כך, אחד מעקרונות הבסיס של פרמקלצ'ר היא חלוקת מה שיש לך ואינך נדרש לו לטובת מי שיכול להפיק ממנו תועלת. אם כולם ינהגו כך, ויאפשרו לאחרים ליהנות מרכושם אשר אינו נדרש להם, הרי שהמחסור בעולם יופחת, אם לא יצטמצם לחלוטין…

פרמקלצ'ר – הלכה למעשה

מתוך עקרונות הפרמקלצ'ר נגזרים עקרונות מעשיים לבניית בתים, ערוגות, השקייה אפורה יעילה, גינות, שבילים – ובעצם כל דבר. כל מבנה שייבנה על פי עקרונות הפרמקלצ'ר יעבוד בשילוב עם כוחות הטבע, ינצל את יתרונות הסביבה שלו (ובכל סביבה יש יתרונות…) וימצא דרכים להימנע מקשיי הסביבה. כל מבנה כזה יהיה הרמוני עם סביבותיו ויגביר את התועלת שתתקבל גם מהמבנים מסביבו.

בקורסי פרמקלצ'ר השונים, נלמדות שיטות מעשיות לבניית מבני פרמקלצ'ר הלכה למעשה, תוך שימוש במשאבים הקיימים, בכלים פשוטים וברורים, ותוך השקעת תשומת לב, אהבה, ורצון רבים לטיוב האדם, האדמה, והקהילה.

בהצלחה – ונתראה.

יהונתן תפוחי

2 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *