תאורית גאיה

תאורית גאיה

תאורית גאיה פותחה ע"י המדען ג'יימס לאבלוק מתוך ניסיון להבין מדוע תופעת החיים ייחודית לכדור הארץ. מדוע מתאפשרים חיים על פני כדור הארץ ולא על כוכבים שכנים, זאת למרות הדמיון הרב בין שלושת כוכבי הלכת- בגודלם, מרחקם מן השמש ואפילו זמן הקפת השמש (אורך השנה) וזמן הסיבוב סביב צירם (אורך היממה).

התיאוריה גורסת כי כדור הארץ הוא אורגניזם על בשם גאיה (אמא אדמה), מעגל אדיר של חיים,  המסוגל לשמר את הסביבה המיטבית לו לצורך המשך קיום.

בלב התיאוריה שהיא אקולוגית במהותה, מצוי הרעיון שהאדמה, המים והאטמוספרה של כדור הארץ אינם ישויות עצמאיות ופסיביות, שבמקרה מצויים בתוכן חיים, אלא משתלבים ויוצרים מערכת מורכבת של יחסי-גומלין, המתחזקים את  את כדור הארץ במצב אופטימאלי עבור כל מרכיביו.

לדוגמה, הביוספרה של כדור הארץ מווסתת את הטמפרטורה של פני האדמה, את הרכב הגזים באטמוספירה והרכב המים באוקינוסים, את החומציות וכן הלאה. למעשה המערכת הכוללת מגלה תכונות של ישות אחת מורכבת, מעין אורגניזם-על, שכל פעילות שהיא באטמוספירה כאילו ומשרתת את מטרת העל הזו- החיים!

עפ"י המדע המקובל ותורת האבולוציה של דארווין שבה המינים מסתגלים לסביבה, לאבלוק גורס שהמינים שותפים באופן פעיל בעיצוב התנאים על פני כדור הארץ. זוהי גישה חדשה, נועזת, שרואה בכדור הארץ גוף דינמי, המגיב על שינויים כגוף חי.

פגיעה ב"איבר" אחד של המערכת האקולוגית, מסכנת את המכלול האורגניזמי כולו. פגיעה במין ביולוגי כלשהו או הכחדתו או פגיעה במחצב כלשהו של כדור הארץ, פוגעת בכל מירקם החיים האקולוגי, מערערת ומסכנת את עצם קיומה של המערכת האקולוגית של כדור הארץ.

תיאורית גאיה אומצה ע"י ארגונים שוחרי איכות סביבה וטבע, היות ולאדם השפעה רבה על המערכת האקולוגית בהיותו אלמנט חשוב על כדור הארץ. באפשרותו לשמר ולשפר את האיזון האקולוגי.

קישורים: http://www.gaiatheory.org/

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *